Опіки - гарячі пригоди!
Якби дітки росли без пригод, — їхнім матусям було б сумно і зовсім нецікаво. Нажаль, часто трапляються дуже прикрі пригоди – такі як опіки. Особливо в літньо-осінній період, коли матусі намагаються запастись на зиму смачними компотами та вареннями. І як би ви не доглядали за своїм малюком, «гаряча» пригода може трапитись з кожним. Окріп, гаряча праска, кухонна плита, розетка, на кінець, відкрите полум’я – результат один: пекучий, болючий опік. В першу чергу необхідно оцінити ступінь опіку і площу ураженої ділянки. Спробую пояснити без професійних викрутасів, так би мовити – «на хлопський розум».
Ступені опіку
У нашій країні розрізняють чотири (п’ять – якщо враховувати, що третій ступінь поділяється на два) ступенів опіку. Перших два і перша половина третього – це поверхневі опіки. Уражується саме шкіра, але не на всю її глибину (товщину). Друга половина третього і четвертий – глибокі (мертвіє вся товща шкіри і виникає некротичний струп).
Ступінь опіку залежить від того чим він спричинений. Сонячне проміння, окріп, пар, гарячі (праска, посуд, дверцята духової шафи і її начиння), розпечені (електричні і газові конфорки, решітки грилю, шампури тощо) предмети, короткочасний контакт з відкритим полум’ям — викликають опіки І-го, ІІ-го і ІІІа ступенів.
Опіки І ступеня — це почервоніння та набряк шкіри. Уражена ділянка шкіри болить при дотику і нестерпно пече.
Опіки ІІ ступеня. Шкіра червоніє, з’являється набряк і, згодом, утворюються невеликі пухирі наповнені прозорою рідиною. Якщо пухир знятий – його дно вологе, блискуче, рожевого або червоного кольору, високочутливе до зміни температури, руху повітря і легкого дотику.
Опіки ІІІа ступеня – на шкірі великі, напружені пухирі з рідким чи желеподібним вмістом насичено-жовтого кольору. Якщо пухирі відкриті — дно рожевого кольору, вологе, больова чутливість збережена або дещо знижена. При опіках кислотами та лугами може бути струп біло-воскового, світло-жовтого або коричневого кольору. Уражена шкіра при цьому досить м’яка і еластична. Поверхня опіку малочутлива.
Кислоти, луги, негашене вапно, електричний струм, відкрите полум’я — викликають опіки ІІІб та ІV ступеня.
Опіки ІІІб ступеня. Якщо є пухирі — то з явно кров’яним вмістом. Якщо пухир розкритий, то його дно сухе, тьмяне, крапчасте, з окремими білими плямами або повністю біле, іноді з мармуровим малюнком. Больова чутливість різко знижена або повністю відсутня. Якщо є опіковий струп, то він більш темний, жовтого, сірого або всіх відтінків коричневого кольору.
Опіки ІV ступеня. Супроводжуються змертвінням не тільки шкіри, а й глибоких тканин – підшкірної клітковини, фасцій, сухожиль, м’язів, кісток. На ураженій ділянці — коричневий або чорний вираженої товщини і щільності опіковий струп, крізь який можуть проглядати тромбовані кровоносні судини.
Площа ураженої ділянки
Найбільш прийнятним та достатньо точним є “правило долоні” (Глумов М.І., 1953) — площа долоні потерпілого дорівнює 1% поверхні його тіла. Великими вважаються опіки, в немовлят і дітей до 1 року, площею 5-7% поверхні тіла, у дітей старше 1 року — більше 10% (Про затвердження клінічних Протоколів надання медичної допомоги при невідкладних станах у дітей на шпитальному і до шпитальному етапах, за станом на 27 березня 2007 року).
Коли панікувати
При великій площі опіку І — ІІ ступеня, особливо у маленьких дітей, потрібно терміново звернутися до лікаря. При поверхневих опіках у дітей площею більше 10%, або при глибоких опіках більше 4-5% розвивається опікова хвороба, яка становить небезпеку для життя дитини. Невеликі поверхневі опіки кистей рук, ступнів, площею не більш 1-2%, можна лікувати вдома. Поверхневі опіки при правильному лікуванні загоюються самостійно. Глибокі опіки потребують пересадки шкіри.
Що робити при опіках І — ІІ ступеня:
- Швидко, не знімаючи одягу, занурити обпечену ділянку тіла в холодну воду на 15 — 30 хв. (хоча б на 5 хв.) — це суттєво зменшить біль та зменшить обсяг ураження.
- Не припиняючи охолодження водою, обережно звільнити уражену ділянку від одягу (одяг краще не знімати, а розрізати). Ділянки одягу, що прилипли до опіку не відривати, а обрізати по краях, залишаючи на місці.
- Обробити опік 33% розчином спирту. Спочатку печіння й відчуття болю трохи посиляться, але незабаром біль стихне, почервоніння зменшиться. Спирт та його похідні стримують подальше руйнування клітин, і водночас знезаражують місце ушкодження, а дубильна дія спиртів, попереджує, в деяких випадках, появу пухирів (Основи охорони праці: 25.3. Надання долікарської допомоги при опіках та відмороженні).
- Маленькій дитині, щоб зменшити біль, можна прикласти компрес з розчином новокаїну, або помазати опік знеболюючим гелем, який ви використовуєте при прорізуванні зубів.
- Можна дати дитині 1 чайну ложку жарознижуючого препарату в суспензії (панадол, ібуфєн, норуфєн тощо). Для старших, а також в екстремальних умовах підійде і вітчизняний аспірин (у відповідному дозуванні). Ці препарати знімуть біль і зменшать набряк та почервоніння на місці опіку.
- Можна нанести на опік спрей Д-Пантенол.
- Особливо вразливим діткам допомагає бинтування (стерильним бинтом) чи накладання яскравого бактерицидного пластиру. Коли малюк засне — пов’язку можна зняти.
Що робити при опіках ІІІ- ІV ступеня:
УВАГА! При опіках ІІІ- ІV ступеня слід негайно відправити дитину до лікарні. Якщо немає змоги це зробити негайно, доки їде таксі чи «швидка» — можна зробити наступні процедури:
- Швидко, не знімаючи одягу, занурити обпечену ділянку тіла під проточну холодну воду на 15 — 30 хв. — це суттєво зменшить біль та зменшить обсяг ураження.
- Не припиняючи охолодження водою, обережно звільнити уражену ділянку від одягу (одяг краще не знімати, а розрізати). Ділянки одягу, що прилипли до опіку не відривати, а обрізати по краях, залишаючи на місці.
- Якщо опік спричинений кислотою – обмийте мильною водою і обробіть розчином питної соди: 1 чайна ложка соди на 1 склянку води. При опіку лугом – розчином слабкої кислоти: 1 столова ложка оцту на 100 мл води. Якщо опік спричинений негашеним вапном – лити воду на обпечене місце не можна. Обробіть його 20% розчином цукру.
- Щоб зменшити біль, можна оросити опік розчином новокаїну.
- Дати жарознижуючий препарат в суспензії у віковому дозуванні (панадол, ібуфєн, норуфєн тощо). Для старших, а також в екстремальних умовах підійде і вітчизняний аспірин (у відповідному дозуванні). Добре діє солпадеїн (перевірено на собі – тільки для дорослих). Ці препарати знімуть біль і ознаки запалення на місці опіку.
- Накласти на опік стерильну пов’язку. Загорнути дитину у чисте простирадло, і ковдру.
- Напоїти дитину гарячим солодким чаєм. При ураженні струмом – краще кавою.
Що робити при опіках очей:
- Вапном – промити великою кількістю проточної води.
- Кислотою – промивайте 10-15 хв проточною водою, а потім 2% розчином питної соди.
- Лугом – рясно промийте водою, а потім 2% розчином борної кислоти або розчином оцту (1ст.л.оцту на 1л води).
Що ні в якому разі не можна робити:
Не можна змащувати опіки олійками чи кремами.
Ніколи самостійно не проколюйте пухирі.
Опікові поверхні і розкриті пухирі не можна обробляти перекисом водню – це лише поглибить опікову рану.
Для обробки опікових ран, та для пов’язок не використовуйте вату – лише стерильний бинт чи марлю.
Не можна торкатися місця опіку руками або брудними предметами, позаяк рана буде гноїтися після забруднення, що уповільнить загоєння.
Не змивайте кислоти і луги серветками, ватою чи чимось іншим – лише проточною водою.
Ніколи не лікуйте самостійно в домашніх умовах великі опіки ІІ ступеня і будь-які ІІІ і IV ступенів.
Заходи безпеки
Маленькі дітки – це великі дослідники. Їм усе цікаво взяти в ручки, особливо коли мама сказала, що це рухати не можна. Звичайно кожна матуся дбає про безпеку своїх діток, тому вона дотримується таких простих правил:
- Ніколи не залишає гарячі напої, посуд з гарячою їжею чи чайник на краю столу;
- Коли пече торт, чи готує на зиму смачні компоти – взагалі не допускає малюка на кухню;
- В присутності дітей готує лише на дальніх конфорках, особливо на електричній плиті;
- Знаходить час для прасування білизни коли діти сплять, або коли їх нема вдома;
- Закриває спеціальними втулками усі розетки, особливо ті, які знаходяться в зоні доступу малюків;
- Не залишає сірники і побутову хімію в полі зору дітей.
Нехай ваші малюки будуть здорові.
Понравилась статья? Поделитесь:
Похожие статьи:
Нет комментариев. Ваш будет первым!