Наверх

Тепло чи холодно?

3 декабря 2024 - Ольга Ношин

Пам’ятаєте загадку з дитинства: «Сидить пані серед літа, в сто жупанів одіта». Часто на прогулянці можна помітити молодих мам, які везуть у візочках маленькі «капустинки», — голівка надійно зафіксована щільно застібнутим комірчиком і шаликом, шапочка з «вушками» зав’язана під бородою мало не морським вузлом (щоб не розв’язалась), руки і ніжки знерухомлені в хутряних нетрях зимового комбінезону, чобітки і рукавиці доповняють екіпіровку.

Лише одній мамі відомо скільки ще всього вдягнено на малюка під верхнім одягом. В результаті маленька «капустинка» може рухати лише очками, зрідка намагаючись викрутитись зі «ста жупанів» самотужки, бо скиглення і плач вже давно не допомагають. Турботлива матуся вперто намагається заспокоїти «капустинку» водичкою і печивом, не помічаючи, що надворі вже весна і +15ºС.

Як правильно одягнутись на прогулянку?

Звісно відповідь напрошується сама: одягатись слід відповідно до погоди. Це відомо кожній мамі, якщо це стосується її самої, а коли справа доходить до одягання малюка, це правило чомусь не діє, і на вулицю мама вивозить «капустинку».

Особливо це стає складно коли пори року змінюють одна одну. І якщо в нашому кліматичному поясі зміна осені на зиму переходить досить плавно, то весна змінює зиму, літо весну і осінь літо, часто з різкими коливаннями температури.

Щоб не перестаратись з одягом, запам’ятайте просте правило: на малюка слід одягти на одну одежину більше, ніж ви одягли на себе (винятками вважайте погоду з температурою -15ºС і нижче, а також +25ºС і вище).

Що буде якщо ви перестарались з одягом?

Багато молодих і немолодих мам заперечать мені, переконуючи, що маля замерзне. Та й ви, мабуть не раз, помічали, що на другий день після прогулянки у дитини з’являлись ознаки застуди. Дитина не бігала, холодним повітрям не дихала, надворі було +15ºС – мабуть замерзла. Як ви мордували себе тоді за те, що не одягли на малюка ще одного светра!!! Але це зовсім не застуда! Тепловий удар — стан, викликаний загальним перегрівом організму під впливом надмірного підвищення навколишньої температури при порушенні терморегуляції.

Виникає тепловий удар або при порушенні виділення поту (при фізичній перенапрузі, зневоднені організму, порушенні функції потових залоз) або при утрудненому випаровуванні поту з поверхні тіла дитини при високій вологості, температурі повітря, щільному, непроникному одягу, або (часто-густо) при поєднанні зазначених чинників.

Ознаками теплового удару є: млявість, запаморочення, головний біль, почервоніння обличчя, підвищення температури тіла навіть до 40ºС, катаральні явища (нежить, першіння в горлі, гіперемія зіву), сонливість, холодні спітнілі долоні.

Діти більш схильні до теплового ураження, оскільки їх центр терморегуляції ще не повністю розвинений. Особливо це стосується малюків першого року життя. У них до вище зазначених симптомів додається ще й пітничка. І якщо загальні симптоми теплового ураження не потребують спеціального лікування, то пітничка, кожна мама знає, може завдати немало клопотів.

Симптоми теплового удару легко сплутати з симптомами застуди. Тому часто тепловий удар не діагностується педіатрами, а діток починають лікувати від застуди. Тому на прогулянці мамі слід постійно перевіряти тепловий стан малюка.

Як перевірити чи дитині не холодно?

Кожна мама знає як перевірити чи холодно дитині, чи ні. Потрібно помацати ручки чи носик, якщо прохолодні, — то малюк змерз. Якщо б це твердження було вірним, то ми б вимірювали температуру тримаючи градусник в руках, або запихали його до носа. Адекватно оцінити тепловий стан малюка можна в ліктьових та підколінних згинах (інші анатомічні згини часто недоступні під час прогулянки).

Якщо в ліктьовому згині шкіра тепла – дитині комфортно, а холодні ручки і носик свідчать про спробу організму дитини позбутись від зайвого тепла, як і процес потовиділення. Звичайно, якщо ваша «капустинка» зростала в «теплиці» їй завжди буде холодно на вулиці. Вихід один – загартування.

Хай ваш малюк буде здоровим.

Понравилась статья? Поделитесь:

Похожие статьи:

Як розібратись у аналізі сечі

Опіки - гарячі пригоди!

Яка олія корисніша?

Олія: не все золото, що блищить

Як загартувати малюка?

Рейтинг: 0 Голосов: 0 4741 просмотр
Комментарии (0)

Нет комментариев. Ваш будет первым!

© All Rights Reserved. Дети скоро!
При цитировании материалов сайта прямая ссылка обязательна. Полное использование материалов запрещено.
Телеканал Надія Твоя Библия: Библия, ответы на вопросы, христианская библиотека.