Наверх

Все про молочні зуби

10 мая 2012 - Ольга Ношин

Хоч діти і народжуються без зубів (зазвичай), проте їх зачатки формуються ще під час перебування дитини у маминому животику. Їх ріст і розвиток залежить від генетичних факторів, харчування мами під час вагітності тощо.

Скільки молочних зубів

Молочних зубів 20. Звичайно, вони не виростають усі відразу. Свій час і місце має кожен молочний зубчик. Маленька шпаргалка допоможе вам орієнтуватись у цих поняттях.

Зуби. Верхня щелепа

Зуби. Нижня щелепа.

Такі цифри подає підручник з дитячої стоматології, але медицина наука не точна, а діти не комп’ютери. У когось перший зубчик виростає у 4 міс, а у когось аж в 10. До того ж, запізнене прорізування зубів не завжди свідчить про брак мікро- та макроелементів. Воно може бути спадковим. Інколи зубчики розташовуються асиметрично, — це теж не страшно. Коли проріжуться усі – ситуація може виправитись.

Приблизно в шість рочків молочні зуби почнуть замінюватись на постійні.

Що робити коли ріжуться зуби

Я практично не зустрічала мам, які не помічали процесу прорізування зубів у своїх дітей. Як не крути, а без дискомфорту та нездужання не обходиться.

Мало того, що у дитини збільшується слиновиділення, вона все тягне до рота і гризе, — та вона ще й стає неспокійною, дратівливою, погано спить, погано їсть і т.д. Може навіть підніматись температура, з’являється діарея.

Щоб допомогти дитині — придбайте спеціальне кільце-гризачок, масажуйте ясна, змазуйте анестезуючими гелями (моїм дітям найкраще підійшов Камістад – і знеболює і екстракт ромашки запалення знімає), при температурі дайте жарознижуючий препарат із дитячої аптечки, витирайте слину або просто одягніть слинявчик (слина, яка стікає по підборіддю і шиї може спричинити висипання).

Чи є у молочних зубів корені

Молочні зуби на вигляд такі ж як і постійні, тільки меншого розміру. І корені у них є. Звичайно, молочні зуби мають свої особливості, які зумовлюють швидке протікання карієсу та його ускладнень (пульпіт, періодонтит).

Особливості будови молочного зуба

Розсмоктування коренів молочних зубів

Коли починати чистити молочні зуби

Як стоматолог, я б радила вам починати ще до того, як виросте перший зубчик. Спочатку нехай дитина масажує ясна м’якою щіточкою, а коли виросте перший зубик – заодно і очищатиме його. Для дітей виробляють спеціальні зубні щітки, відповідно до віку. Їх можна знайти у кожній аптеці.

Чи потрібно лікувати молочні зуби

Однозначно – так. По-перше: хворий зуб є постійним джерелом інфекції в організмі дитини. Каріозні зуби можуть бути причиною частих захворювань верхніх дихальних шляхів.

По-друге: щоб добре пережовувати їжу потрібні здорові зуби. Якщо дитина не зможе нормально їсти – організм не буде отримувати необхідних поживних речовин.

По-третє: неліковані зуби швидко руйнуються, доводиться їх видаляти. Але кожен зубчик має для цього свій час. Завчасно видалені зуби часто стають причиною затримки росту щелепи, а коли приходить час виростати постійним зубам – виявляється, що для них немає достатньо місця. Саме тоді починаються проблеми з прикусом, пластинки і брекети.

В кінці кінців по-четверте: дитина з гарною посмішкою (здоровими зубами) почуває себе більш впевнено, вільно, розкуто. Така дитина не соромиться виявляти свої емоції.

Чи мають бути між зубами щілини

В нормальному здоровому прикусі проміжків між зубами бути не повинно. За рахунок контактних точок між зубками рівномірно розподіляється жувальне навантаження по всій зубній дузі – зубики не перевантажуються. Буває щілина між передніми різцями, — вона називається діастемою. Діастема часто спадкова – тому вважається фізіологічною нормою.

В молочному прикусі зубки відразу після прорізування стоять близько один до одного, без щілин. Але ближче до 4 років, між зубками з’являються щілини. Це теж нормально. Вони називаються треми. Пов’язано це з тим, що щелепа росте, готуючись вмістити 32 постійних зуба – тому відстань між молочними зубами збільшується. А сприяє росту щелепи активне пережовування твердої їжі.

Якщо у дитини у п’ятилітньому віці проміжків між зубами нема, — це свідчить про те, що щелепа відстає у рості, а значить, скоріше за все, постійні зуби не матимуть місця. В такому випадку слід звернутися до стоматолога.

Карієс молочних зубів

Карієс – розм’якшення і руйнування емалі зубів. Через особливості будови молочних зубів (тонкі шари тканин, великий судинно-нервовий пучок – пульпа, широкі кореневі канали тощо) карієс перебігає дуже швидко і практично відразу ускладнюється пульпітами і періодонтитами. Сприяє цьому відсутність гігієни і постійне поглинання солодощів та солодких напоїв із пляшечки. Крім того в молочних зубах часто зустрічаються аномальні перебіги каріозних процесів:

  • пришийковий карієс, коли емаль руйнується навколо шийки зуба відразу біля ясен. Тонкі шари твердих тканин зубчика швидко розм’якшуються і при накушуванні зубчик може повністю відламатись)
  • площинний карієс, коли емаль розм’якшується на всій поверхні зуба.
  • блискавичний карієс, коли зубчик руйнується за рекордно короткі терміни, і відразу виникають ускладнення: ви ще не встигли подумати, що може полікувати треба, а дитина на ранок вже підпухла.

Яка різниця між карієсом, пульпітом і періодонтитом

Карієс, пульпіт і періодонтит – це запальні процеси які виникають у зубчику чи навколо нього. Тут усе пов’язано: карієс призводить до пульпіту, пульпіт до періодонтиту… а результат – видалений зубчик.

Запальні процеси у молочних зубах

Чи допоможе сріблення зубів від карієсу

Сріблення не є методом лікування, а скоріше методом консервації. Воно лише на деякий час зупиняє каріозний процес. Інколи зубчик дотримується до його фізіологічної зміни, інколи – ні.

При карієсі кутніх зубів, блискавичному перебігу карієсу – сріблення не допоможе. Показом для сріблення є площинний карієс, пришийковий карієс, і то лише за умови, що лікар правильно виконає усі процедури. А через півроку сріблення слід повторити.

Нехай ваші діти будуть здорові!

Понравилась статья? Поделитесь:

Похожие статьи:

Олія: не все золото, що блищить

Страшне слово — алергія

Яка олія корисніша?

Як розібратись у аналізі сечі

Опіки - гарячі пригоди!

Рейтинг: +1 Голосов: 1 45402 просмотра
Комментарии (1)
Тамара # 17 декабря 2016 в 20:13 0
Спасибо, очень важная информация для молодых мамочек.
© All Rights Reserved. Дети скоро!
При цитировании материалов сайта прямая ссылка обязательна. Полное использование материалов запрещено.
Телеканал Надія Твоя Библия: Библия, ответы на вопросы, христианская библиотека.