ПЛАН-КОНСПЕКТ ЗАНЯТТЯ З МАТЕМАТИКИ ДЛЯ ДІТЕЙ ДОШКІЛЬНОГО ВІКУ 3-5 років
Тема: Допоможи Їжачку (Кількісна та порядкова лічба. Додавання. Математичні знаки)
Тривалість заняття: 15-20 хв
Заняття розраховане для дітей дошкільного віку. Для більш молодших діток (для ранього розвитку), пропонуємо інтегроване заняття на 50 хвилин з перемінною діяльністю "Пригоди у зимовому лісі. Маленький їжачок" (російською мовою). Або ж "Осінь. Збираємо урожай – фрукти, ягоди" українською мовою теж за участю їжачка.
Мета заняття
- вчити і закріпляти знання дітей чисел від одного до п’яти, продовжувати введення числа та цифри «6», ознайомлювати дітей з поняттями «доданок», «сума», «додати», «дорівнює»;
розвивати вміння кількісної та порядкової лічби, вміння розрізняти й називати геометричні фігури та їх кількість; розвивати математичну уяву та мислення дітей, а також увагу дітей до слів дорослого і математичну пам’ять;
- виховувати у дітей вміння слухати і бути уважним під час заняття; виховувати співчуття і бажання допомогти іншим, любов до природи та навколишнього світу.
Матеріал і обладнання до заняття
- демонстраційний: велике зображення Їжака з грибами та яблуками: 5 їжаків розміру 10х15 см; 6 грибів та 5 яблук; накладні цифри від «1» до «5», цифра «6» більшого розміру, знаки «+» та «-».
- роздатковий: 6 їжаків на кожну дитину та набір і вищевказаних цифр. Індивідуальне завдання для самостійної роботи із зображенням їжака, складеного і геометричних фігур.
- Скачати документ із роздатковим та демонстраційним матеріалом
Хід заняття
1. Ввідна частина. Сюрпризний момент.
(До дітей приходить Їжак та просить у них допомоги)
Доброго ранку, діточки, сьогодні я прийшла до вас не одна. По дорозі зустріла Їжачка, який був дуже засмучений. Коли я поцікавилася в нього, що трапилось, він відповів, що наступила осінь і йому необхідно збирати запаси на зиму для своїх маленьких їжаченят, але їх так багато, що всі грибочки та яблучка, які він збирає для них, не може полічити.
Я знаю, що ви вже вмієте рахувати і подумала, що, можливо захочете допомогти нашому гостю. Ви згідні?
2. Основна частина.
2.1. Закріплення вміння дітей лічити у прямому і зворотньому порядку. Повторення кількісної та порядкової лічби в межах п'яти
— Погляньте, ось і діточки нашого гостя. Їх так багато, що батьки їх постійно плутають. Давайте порахуємо їх і навчимо тата-Їжачка також лічити, щоб він більш не губив своїх діток.
— А як би ми могли назвати їжачків?
— Я б запропонувала старшого назвати першим, тому що він всюди перший. Як же ми тоді назвемо наступного їжачка? Хто продовжить? А хто мені скаже, що ми тільки що використали? Як назвати таку лічбу? Молодці, це – порядкова лічба.
— А хто допоможе роздати кожному з їжачків відповідну до його імені цифру?
— Погляньте, наші їжачки розбрелися по галявинці. Хто тепер зможе назвати мені як звуть їжачків у цьому рядку?
— А зараз потрібно поставити їжачків в протилежному напрямку.
2.2. Суміжні числа («числа сусіди»), поняття більше-менше
— Подивіться, будь-ласка, і назвіть імена сусідів їжачка Четвертого (П'ятого, Першого).
— А ось і прийшов тато-Їжак з гостинцями до своїх діточок. Подивіться: він їм приніс і грибочки, і яблучка. Давайте їх порахуємо. Потрібно, щоб кожному їжачкові вистачило і грибочків, і яблучок.
— Як ми зможемо полічити? Вірно, під кожним їжачком ми покладемо по яблучку. Подивіться, чого у нас більше? Правильно: всіх порівну. Кожному їжачку дісталося по одному яблуку.
— Тепер порахуємо грибочки. Їх у нас більше, ніж яблук та їжачків, їх шість. У нас є один зайвий гриб, який ми віддамо тату-Їжачку, адже він так старався для діток і довго збирав гостинці.
— Шість грибочків ми роздали кожному їжачку, хто ж мені тоді скаже: скільки їжачків прийшло до нас в гості? Давайте порахуємо. До на прийшло п'ять їжаченят та один тато-Їжак.
— Скільки ж їх всього? Так, їх шість.
2.3. Введення числа «6», знаків «+», «-»
— Ми можемо зазначити це за допомогою цифр та знаків.
— Хтось із вас знає, що значить цей знак «+»?
— Це – плюс. Таким знаком люди домовились позначати, коли щось додають, коли хтось приходить, або зявляється щось нове. І ми говоримо «додати».
— У нас було 5 їжачків, до них прийшов ще один. До п'яти їжачків ми додаємо одного. "До п'яти додали один", — повторіть будь-ласка.
— Давайте порахуємо, скільки їжачків ми отримали.
Отже, якщо до 5-ти їжачків додати одного, їх стане шість. Коли до п'яти додаємо один, це дорівнюватиме 6. Слово «дорівнює», ми позначимо таким знаком: «=».
Давайте повторимо те, що ми записали і викладемо це ж перед собою на столику (повторювати хором і індивідуально)
2.4. Фізхвилинка.
Діти рухаються згідно слів вірша:
Їжачок-хитрячок
Із голок та шпичок
Пошив собі піджачок.
І у тому піджачку
Він гуляє по садку.
Натикає на голки
Груші, яблука, сливки.
І до себе на обід
Він скликає цілий рід. (Платон Воронько)
Пісенька російською:
Маленький ёжик,
Четвероножик,
По лесу идет-идет,
Песенку поёт:
Фу-ты-ну-ты, фу-ты ну
На себе грибок (листок) несу,
Самый сильный я в лесу,
Но боюсь лису (не боюсь саму лису).
2.5. Самостійна робота.
3. Заключна частина
Закріплення матеріалу. Оцінка роботи дітей. Висновок заняття
Понравилась статья? Поделитесь: