Наверх

Закреп - коли у горщику порожньо

18 апреля 2012 - Ольга Ношин
Кожна мама коли-небудь стикалась з цією проблемою. Раптом ви згадуєте, що малюк вчора не наповнив підгузник/горщик нічим серйозним. І це страшне слово «закреп» починає крутитися у голові, позбавляючи вас спокою і сну. Закрепи (запори) — нечасте і утруднене випорожнення кишківника, при якому випорожнення мають тверду консистенцію.

Коли починати хвилюватись

У більшості із нас (матусь) уже наприкінці другого дня дитячого закрепу волосся вилазить від нервувань. Проте, не забувайте, що кількість випорожнень у дітей різного віку – різна. У дітей на грудному вигодовуванні нормою вважаються випорожнення від 10-12 разів/добу (після кожного годування) до 1 разу/2-7 днів (при умові, що випорожнення м’якої консистенції, а дитина має достатню кількість сечовипускань і нормально набирає вагу). До кінця першого року життя частота випорожнень у дітей зменшується і, як правило, становить від 1-2 рази/добу до 1разу/2 доби.

Медицина наука не точна, та й організм – не комп’ютер, проте, закрепом медики вважають випорожнення густої консистенції або їх затримку більше ніж на 2 доби. Це для дітей першого року життя. У старших – якщо випорожнення відбуваються менше ніж 3 рази на тиждень або відбуваються регулярно, але спорожнення кишківника утруднене. Хронічні закрепи можуть спричинити в'ялість, головний біль, дратівливість, поганий апетит, втрату маси тіла, неприємний запах з рота.

Чому бувають закрепи?

Закреп може виникнути у будь-якої дитини. Причиною може стати довга поїздка, раптова зміна звичного ритму життя чи обстановки, раптова зміна режиму чи якості харчування. У цих випадках закреп триває недовго. Інша річ – хронічні закрепи. Причини закрепів різноманітні, часто закрепи є супутніми симптомами захворювання внутрішніх органів. У цій ситуації діагностику і лікування повинен проводити тільки лікар. Якщо обстеження не виявило у дитини жодних органічних порушень, то скоріше за все – вони функціональні. У такому випадку причиною закрепів може бути:

— Порушення режиму випорожнення кишківника.

Шлунково-кишковий тракт влаштований таким чином, що спожита нами їжа проходить кишківником за 24 години. Тобто, в нормі випорожнення повинні бути як мінімум 1 раз/добу. Це називається звичка щоденного випорожнення. Причиною порушення цієї звички є постійне придушення позивів до дефекації. Самі розумієте, що причина тут – психологічна.

Перед народженням моєї першої дитини, я прочитала у журналі для мам, що діти до першого року життя вважають випорожнення частиною себе. Тому реакція мами у стилі: «Фе, яке гидке/бридке/смердюче/гидюче» і т.д., та ще й у супроводі відповідної міміки і гучності, може стати причиною глибокої психологічної травми. По-перше, дитина сприйме усе це не відносно своїх випорожнень, а відносно себе самої. По-друге, підсвідомо може почати боятися наповнити підгузник/горщик тим, що так засмучує матусю, чи викликає у неї таку відразу. З того часу «какулі» моїх дітей стали «коштовними скарбами», а кожне наповнення підгузника/горщика – справжньою подією, яка супроводжувалась оплесками і радісними вигуками.

— Порушення раціону харчування.

Правильне харчування також дуже важливе. Їжа пересувається кишківником унаслідок перистальтики – ритмічних мимовільних скорочень м’язів у стінках кишок. Є продукти які сповільнюють перистальтику, а є такі які її пришвидшують. Крім того важливими є консистенція їжі, частота її прийомів, тощо.

Обов’язковою у раціоні повинна бути достатня кількість рідини. Середню кількість рідини для дітей розраховують за формулою: 40-50мл/1кг ваги (сюди входять перші страви, чай, сік, компоти, йогурти і т.д.) у спекотні дні можна пити у півтора-два рази більше. Склянка прохолодної води (соку, узвару) вранці натщесерце має здатність стимулювати перистальтику. До кишківника повинна потрапляти також достатня кількість рослинної клітковини: житній хліб, квашена капуста, морква, буряк, помідори, редиска, яблука, чорнослив, виноград, горіхи, мандарини, апельсини, каші з гречки, пшона, перловки, вівса. Для посилення перистальтики (скорочень) кишківника можна ввести у раціон джеми, мед, інжир, овочеві соки розведені навпіл водою. Деякі продукти мають послаблюючу дію, це: свіжий одноденний кефір/кисле молоко, ряжанка, нерафіновані олії (оливкова, лляна, кукурудзяна).

Вилучіть з раціону рафіновані продукти які сприяють закрепам: білий хліб, здобу, рисову і манну каші, консерви, ковбаси, копчення, яйця, міцний чай, шоколад, какао, солодощі, білий цукор, тістечка і торти. Обмежте вживання м'ясних страв, макаронів, картоплі.

— Малорухомість.

Гіподинамія– погіршує процес кровообігу, постачання клітин поживними речовинами, виведення шлаків, що стає причиною розвитку багатьох хвороб. Ранкова гімнастика допоможе позбутися закрепів та попередити їх виникнення. Дихальні вправи, присідання, піднімання ніг у положенні лежачи, — сприяють ліквідації застою в органах малого таза та стимулюють перистальтику кишківника. Допомагає також масаж живота: проведіть, легко натискуючи, правою рукою з правого боку — вгору від паху до підребер'я (10 разів), а потім з лівого боку — донизу від підребер'я до паху (10 разів). Після цього кілька хвилин погладжуйте живіт коловими рухами за годинниковою стрілкою.

Що робити при закрепах

Якщо це простий закреп, непотрібно використовувати проносне. Потрібно відновити звичку щоденного випорожнення. Фізичні вправи, масаж та раціональне харчування допоможуть. При потребі можна поставити клізму з мелісою. Для цього 1 ч. л. свіжого соку листя меліси (Folia Melissae) залити 200 мл кип'яченої води. Зробити клізму, ввівши 30—40 мл настою. Проте, клізма – не вихід. Часте використання клізми тільки погіршить ситуацію. Ось деякі поради:

— 200 мл апельсинового соку із столовою ложкою меду пити по 50 мл до їди, але не більше 4 разів протягом дня. Мед додавати перед вживанням.

- Сік буряка, змішаний з морквяним або селеровим соками пити багато разів протягом дня. Вживати в їжу варений буряк.

— З’їдати 2 сирих неочищених яблука вранці натщесерце.

- Вживати 2 рази протягом дня товчене насіння льону — по 1 ст. л. з водою.

— Пити чай з сушених вишень або яблук.

— Воду, в якій довго варилися овес або сливи пити 3—4 рази на день.

— Мелені пшеничні висівки корисні при закрепах і синдромі подразненої товстої кишки. Перед додаванням в їжу залити висівки окропом на 30 хвилин, після чого воду злити. Запарені висівки додавати в будь-яку страву спочатку по 1 чайній ложці, через 7—10 днів — по 2 чайних ложки, ще через 7—10 днів — по 1—2 столових ложки 2— 3 рази на день.

- Як м'яке проносне використовують водний відвар гілочок голубики разом з листям: залити 15 г сировини 200 мл води, кип'ятити 10 хвилин, настояти 1 годину, процідити і приймати по 1 столовій ложці 4—6 разів на день.

— Настояти 1 ст. л. подрібнених достиглих плодів без плодоніжок жостеру проносного (Fructus Rhamni catharticae) в 200 мл кип'яченої води протягом 1 год, нагрівати на водяній лазні 15 хв., настояти при кімнатній температурі 45 хв., процідити. Випити увечері. Можна використовувати сироп: додати до настою меду або цукру, пити по 3-4 ст. л. перед сном.

— 15 г рівних частин подрібненої суміші кропиви і кори крушини (Cortex Frangulae) залити 500 мл окропу, нагрівати на водяній лазні 30 хв., настояти при кімнатній температурі 10 хв., процідити, охолодити і пити на ніч по 100 мл.

За потреби інколи можна скористатися фармацевтичними препаратами. Однак не варто це робити часто, бо можуть виникнути серйозні хвороби кишківника. Масляне (вазелінове, касторове) проносне при тривалому застосуванні має негативний вплив на функцію кишківника тому не рекомендується для використання у дітей. Також слід періодично змінювати склад зборів, оскільки організм до них звикає.

Нехай ваші малюки будуть здорові.

Понравилась статья? Поделитесь:

Похожие статьи:

Глисти - непрохані гості

Страшне слово — алергія

Про шкідливість солодких газованих напоїв

Олія: не все золото, що блищить

Скільки пити води?

Рейтинг: 0 Голосов: 0 7866 просмотров
Комментарии (0)

Нет комментариев. Ваш будет первым!

© All Rights Reserved. Дети скоро!
При цитировании материалов сайта прямая ссылка обязательна. Полное использование материалов запрещено.
Телеканал Надія Твоя Библия: Библия, ответы на вопросы, христианская библиотека.